Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak to všechno začalo

25. 6. 2007

Jak to všechno začalo

Byl to den jako každý jiný – sobota 11. listopadu 2006. Možná byl trošku výjimečný tím, že svátek slavil Martin a všichni čekali, jestli přijede na bílém koni. A asi díky Martinovi se to vlastně stalo…ano, stalo se to proto, že jedna maminka šla právě koupit martinské rohlíky a potkala při nákupech druhou maminku. Potkaly se Radka s Janou, popřály si pěkný den a uctivě prohodily pár slov. Mimo jiné si také řekly o tom, že v Žamberku funguje mateřské centrum, Radka tam byla, moc se jí tam líbilo, mateřská centra fungují i jinde… a proč ne v Jablonném? Byl by o takové centrum zájem? Maminky si předaly na sebe kontakt, kdyby náhodou některá měla čas více o té myšlence přemýšlet a rozešly se k domovům.

Maminka Jana se ozvala brzy. Dala dohromady skupinku maminek, které by si byly ochotné o mateřském centru popovídat. A tak přišla záhy (23. listopadu) první, už vlastně pracovní schůzka u Jany v obýváku – sešly jsme se - Jana, Radka, Erika, Markéta a Silva i se svými dětičkami. Popily jsme čaj a kafíčko a domluvily se, že by bylo fajn, zkusit mateřské centrum založit v Jablonném. Co to ale obnáší jsme v tu chvíli ještě pořádně netušily.

První prosincový den jsme se rozjely podívat do žamberecké Pohody, abychom zjistily, jak to tam chodí. Zrovna měla program Broňa Halbrštátová, děti zpívaly, hrály si a smály se a my jsme byly nadšené. Přijala nás Dana Hubálková, zakladatelka a vedoucí Pohody, provedla nás pracovní dílnou, krásnou vánoční výstavou a věnovala nám asi hodinu svého času a u čaje povyprávěla, jak v Žamberku začínali, jak to tam funguje, jaké akce dělají, jaká úskalí je možné očekávat, že není vždy vše růžové, ale stojí za to jít do toho. A tak se možná právě tam každá z nás sama v sobě rozhodla, že do toho půjdeme.

Další přípravné schůzky proběhly 5. a 6. prosince. To už se plánovalo, co je potřeba zařídit do vánoc, které se kvapem blížily a jak oslovit pana starostu. Chtěly jsme toho stihnout do konce roku moc, hlavně najít prostory, kde bychom mateřské centrum začaly budovat. 13. prosince jsme měly schůzku s panem starostou. Mile nás překvapil reakcí – naši aktivitu velmi vítá a s prostorami nám pomůže. Těsně před vánocemi, na vánoční výstavě ve škole, jsme se od pana starosty dozvěděly, že v lednu můžeme začít budovat mateřské centrum v prostorách ve staré škole.

V lednu jsme se pustily s vervou do práce. Prostory jsme vybavily regály, začaly jsme nosit nepotřebné hračky, nádobí, přidávali se k nám známí a kamarádi a začátkem února bylo základní vybavení hotovo. Současně jsme zakládaly občanské sdružení. Až nato, že jsme musely změnit název sdružení z původně zamýšleného „Jablíčko“ na jiný (zvolily jsme JERMS – první písmena našich jmen), proběhla registrace našeho sdružení hladce. Stejně jsme si nenechaly název „Jablíčko“ vzít a tak sdružení JERMS o.s. provozuje Rodinné centrum Jablíčko.

Začátkem února jsme mohly představit světu skromnou ale pěknou hernu a pracovnu a začaly k nám chodit první rodiče s dětmi a s odstupem času už můžeme konstatovat, že je pro nás poctou, že se rádi vrací a chodí nové a nové rodinky. Kromě pravidelných programů pro děti každé pondělí, úterý a středu dopoledne se nám podařilo rozjet angličtinu pro předškoláky a pravidelné cvičení pro těhotné ženy.

Takže – 2 a půl měsíce a rodinné centrum je na světě! To jsme dobré holky, že? Ale jen díky pomoci všech, kteří naši myšlenku podpořili. Díky vám!!